Gjërat për të bërë në Athinë

Top 5

Akropol – Partenon

Simboli i përjetshëm i qytetit, Partenoni, që dominon Akropolin e Athinës, është një mrekulli e patëmetë e arkitekturës që nxjerr në pah zhvillimet e qytetërimit të lashtë grek. Ecni deri te shkëmbi i shenjtë dhe admironi Partenonin, Erechtheion, Propylaea dhe Tempullin e Athena Nike, si dhe pamjen e çdo pjese të qytetit.


Muzeu i Akropolit

I madh dhe mbresëlënës, Muzeu i Akropolit shtrihet nën Akropol dhe përfshin vepra të çmuara arti nga shkëmbi i shenjtë. Këshillohet që të vizitoni Muzeun përpara vizitës tuaj në Akropol, në mënyrë që të kuptoni më mirë monumentet që shihni. Sigurohuni që të shihni Karyatidet e mrekullueshme nga portiku jugor i Erechtheion, si dhe Galerinë Parthenon në katin e 3-të të ndërtesës.


Plaka

Sugjerimi ynë i tretë nuk është një monument i vetëm, është një zonë e tërë. Plaka, e vendosur nën Akropol, është lagja më piktoreske e Athinës. Ecni nëpër rrugët e saj të ngushta në Anafiotika, shikoni shtëpitë e vjetra të vogla tradicionale dhe pallatet e sapondërtuara, nuhasni aromat e mrekullueshme të luleve, vizitoni një nga kishat e shumta, shijoni një filxhan kafe greke dhe pak lugë të ëmbël në një nga kafene në rrugën Mnisikleous dhe admironi pamjen nga një prej rrugëve pranë Akropolit.


Ndryshimi i Gardës

Duke ecur në sheshin Sintagma, përballë Parlamentit Helen, do të vini re padyshim dy ushtarë, “Evzonët”, të veshur me uniformën tradicionale të veshur gjatë revolucionit të 1821-shit. Evzonët specifikë ruajnë Monumentin e Ushtarit të Panjohur dhe Ndryshimi i Gardës bëhet çdo orë (në orë). Të dielave në mëngjes, në orën 11.00, mund të admironi ndryshimin javor të rojeve – më mbresëlënës.

Muzeu Arkeologjik Kombëtar

Duke pasur një histori kaq imponuese, Athina është plot me muze të rëndësishëm kushtuar periudhave specifike të historisë dhe artit grek. Muzeu Arkeologjik Kombëtar i Athinës është një nga muzetë më të mirë arkeologjikë në botë, me mijëra artefakte nga disa pjesë të territorit grek. Ndër ekspozitat më të rëndësishme të tij, do të shihni vepra arti nga kohët parahistorike (Mikena, Thera), skulptura, punime metalike, qeramikë, si dhe antikitete egjiptiane.


Lista e atraksioneve dhe eksperiencave “Must Do in Athinë” është shumë e gjatë dhe -siç u tha- kjo është renditja më e mirë 5 nga ekipi ynë. Nëse udhëtoni për në Athinë, mund të shtoni edhe një vizitë në kodrën Lycabettus për të shijuar pamjen e mrekullueshme, një shëtitje në Kopshtet Kombëtare, një turne muze në Muzeun Benaki, Muzeun Cycladic, Muzeun Bizantin, një drekë ose darkë buzë detit në Mikrolimano në Pire, një pushim plazhi në “rivierën athinase” jugore, një vizitë në stadiumin Panathinaikon ku u organizuan Lojërat e para Olimpike moderne ose në Agora e Lashtë e Athinës, një trajtim me meze dhe uzo në Psiri ose Monastiraki, një vizitë në një nga kishat bizantine të Athinës, një koncert ose një akt teatri në Odeonin e Herodes Atticus, ose një udhëtim i shkurtër në periferitë e pasura veriore të Athinës…

Çdo nga këto opsione mund të shtohet në orarin tuaj dhe janë arsye të shkëlqyera për të zgjatur qëndrimin tuaj në Athinë. 😉


* Lidhjet tona me faqet e internetit të palëve të treta mund të gjenerojnë të ardhura nga filialet për ne.